آينده ي فصانوردي به دست ناسا و اسپيس ايكس

آينده ي فصانوردي به دست ناسا و اسپيس ايكس

داگ هرلی و باب بنکن؛اسم این دو نفر قرار است در تاریخ فضا نوردی دنیا ماندگار شود . این دو فضانورد آمریکایی به سوی ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) فرستاده می‌شوند تا مرحله دیگری از تمرین های نهایی خود را انجام دهند. این رویداد یک رویداد تاریخی برای ناسا و به خصوص اسپیس ایکس خواهد بود چرا که پس از سال‌ها دو فضانورد از خاک ایالات متحده آمریکا به مدار زمین ارسال می شوند و شرکت اسپیس ایکس برای اولین بار توسط فضاپیمای کرو دراگون چنین اقدامی را انجام می‌دهد.

شرکت اسپیس ایکس در سال 2002 توسط ایلان ماسک و با هدف کاوش در مریخ تاسیس شد . ایلان ماسک بار ها و بار ها رویای خود را سفر به ماه و حتی ساختن شهر هایی روی مریخ عنوان کرده است. از آخرین دستاورد های اسپیس ایکس می توان به برقراری اینترنت ماهواره ای ، در فضا اشاره کرد .

اما ماموریت جدید این شرکت که با همکاری سازمان ملی هوا-فضای آمریکا(ناسا) خواهد بود، می تواند نقش بسیار مهمی در آینده ی این شرکت داشته باشد . چرا که این شرکت برای اینکه بتواند انسان‌ها را به ماه یا مریخ ببرد، باید ابتدا قادر به ارسال ایمن فضانوردان باشد. داگ هرلی و باب بنکن توسط فضاپیمای رفت و برگشت دراگون که از آن به عنوان تاکسی فضایی جدید ناسا نام برده می شود به سمت ISS فرستاده می‌شوند .این فضاپیما به وسیله شرکت خصوصی اسپیس ایکس طراحی و ساخته شده و در مالکیت این شرکت است؛ بنابراین پس از ۱۸ سال، اسپیس ایکس برای اولین بار می‌تواند انسان به فضا ارسال کند. همچنین اسپیس ایکس اولین شرکت خصوصی محسوب می‌شود که فضانوردان ناسا را توسط راکت و فضاپیمای توسعه پیدا کرده توسط خود روانه فضا می‌کند و این موضوع خود اهمیت ماموریت امشب را افزایش می‌دهد. این دو فضانورد كه قرار است با کپسول فضایی دراگون و با موشک فالکون ۹ به مدار زمین پرتاب شوند، نخستین فضانوردان آمریکایی هستند که پس از ٩ سال وقفه از خاک آمریکا به فضا پرتاب می شوند. -امشب ساعت ۲۳:۵۲ به وقت ایران شاهد این اتفاق جذابِ قرن باشید!